reklama
kategoria: Kraj
7 czerwiec 2024

Otwarto zmodernizowaną siedzibę IPN

zdjęcie: Otwarto zmodernizowaną siedzibę IPN / fot. PAP
fot. PAP
Zmodernizowaną siedzibę delegatury Instytutu Pamięci Narodowej otwarto w piątek w Kielcach. Instytucja zyskała m.in. nowy magazyn, bibliotekę oraz salę konferencyjną.
REKLAMA

W wydarzeniu wziął udział prezes IPN dr Karol Nawrocki, który podziękował pracownikom kieleckiej delegatury, za ich „ciężką i metodyczną pracę badawczą”. Zwrócił uwagę na dokonania naukowe m.in. dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego, dr Marzeny Grosickiej, czy dr. Tomasza Domańskiego, dzięki którym – jak podkreślił – Polska mogła się dowiedzieć wiele o relacjach polsko-żydowskich, czy martyrologii wsi polskich.

Zaznaczył, że dzięki rozbudowie siedziby pracownicy kieleckiej delegatury zyskają bardziej komfortowe miejsce do pracy, a archiwa będą przechowywane w odpowiednich warunkach.

„Instytut Pamięci Narodowej, jako instytucja z wysokim społecznym zaufaniem, jest gotowa opiekować się materiałami, które mówią o historii Polski i Polaków w XX wieku” – podkreślił, zwracając uwagę, że w kieleckiej delegaturze zdeponowanych jest blisko 2 tys. metrów bieżących dokumentów. „To oczywiście wielka odpowiedzialność i wielki zaszczyt” - powiedział.

Dodał, że Instytut Pamięci Narodowej staje przed nowymi wyzwaniami. „Wchodzimy w moment, w którym musimy rozwijać się z opowieścią historyczną także w kierunku nowych technologii. Te same prawdy historyczne muszą być przedstawiane za pomocą nowych narzędzi” – powiedział.

Podczas uroczystości odbyło się przekazanie do Archiwum Delegatury IPN w Kielcach spuścizny po żołnierce Armii Krajowej i uczestnice akcji „Burza” Wandzie Madejczyk z d. Sołhaj. Kolekcję przekazała jej córka Anna Wasilewska.

Sylwetkę Wandy Madejczyk, a przede wszystkim jej okupacyjne losy, przedstawił naczelnik kieleckiej delegatury IPN dr Robert Piwko, który osobiście był zaangażowany w badanie jej historii. Historyk zwrócił uwagę, że lata wojny, to pasmo trudnych doświadczeń, które spadały na barki rodziny Sołhajów. W pierwszych miesiącach konfliktu Wanda straciła ojca z rąk Niemców. Wraz z matką oraz dwoma małoletnimi braćmi została przymusowo przesiedlona do Sandomierza. Tam związała się z Armią Krajową, uczyła się w ramach tajnych kompletów. Przeżyła wojnę, a w latach osiemdziesiątych XX w. w wierszach sławiła odwagę i poświęcenie sandomierskich żołnierzy Armii Krajowej.

Do archiwum kieleckiej delegatury trafił m.in. szereg relacji i listów, które dotyczyły bitwy pod Pielaszowem, a której Wanda Madejczyk była świadkiem i uczestniczką.

Kielecka delegatura IPN mieści się przy al. Na Stadion. W ramach inwestycji do starych siedziby dobudowany nowy piętrowy budynek, w którym znalazły się magazyn na dokumenty, czytelnia i biblioteka i sala konferencyjna. Przygotowano tam także m.in. biura dla pracowników Instytut. Koszt inwestycji wyniósł około 11 mln zł. (PAP)

wdz/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wyrzysk
-2.5°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wyrzysku