reklama
kategoria: Ekologia
9 sierpień 2019

Globalne ocieplenie to fakt, twierdzi większość Polaków

Trzy czwarte Polaków nie ma wątpliwości, że globalne ocieplenie to fakt naukowy. Czy to przeświadczenie wpływa na podejmowanie działań, które mogą zapobiec katastrofie klimatycznej?
REKLAMA
Mimo niecichnących głosów sceptyków zdecydowana większość Polaków zdaje sobie sprawę z faktu istnienia globalnego ocieplenia - wynika z badania “Świadomość zmian klimatycznych” wyszukiwarki połączeń Busradar.pl, zrealizowanego na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.

Ze zdaniem, że globalne ocieplenie to fakt naukowy zgadza się 74,7 proc. badanych. 17,2 proc. badanych podpisuje się pod stwierdzeniem, że globalne ocieplenie to “hipoteza, którą należy sprawdzić”, 4,4 proc. uważa, że to tylko “modny frazes”. Zaledwie 1,6 proc. badanych twierdzi, że globalne ocieplenie to “błędna teoria”.

Mimo, że ogólne wyniki badania świadomości ekologicznej Polaków są budujące, to nie wszyscy zasługują na pochwałę w równym stopniu. Kobiety, częściej niż mężczyźni, uważały, że globalne ocieplenie to fakt naukowy (77,4 proc. do 72,1 proc.). Najmłodsze badane pokolenie, tzw. Zetki (osoby urodzone po 1995 r.) częściej niż millenialsi, czyli osoby między 25. a 34. rokiem życia (82,6 proc. do 72,0 proc.) nie neguje niepokojących zmian klimatycznych.

Natomiast statystyczny denialista klimatyczny to mężczyzna z pokolenia millenialsów, z województwa lubelskiego, mieszkający w miejscowości do 20 tys. mieszkańców, posiadający wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe.


Jak Polacy dbają o środowisko?

Świadomość globalnego ocieplenia jest dobrym punktem wyjścia do podjęcia działań, mających uchronić ludzkość przed konsekwencjami zmian klimatycznych. Ponad 80 procent respondentów, którzy nie kwestionują globalnego ocieplenia, deklaruje, że wpływa ono na ich codzienne zwyczaje.

W pierwszej trójce najpowszechniejszych czynności związanych z troską o środowisko znalazły się: segregowanie śmieci, chodzenie na zakupy z własną, płócienną torbą na zakupy i odpowiedzialne podróżowanie.

- Ekologiczna świadomość społeczeństw stale wzrasta. Jesteśmy zbudowani wynikami z Polski i cieszymy się, że Polacy zdają sobie sprawę, że podróżowanie także może mieć wymiar proekologiczny! Transport zbiorowy, zwłaszcza kolejowy i autobusowy jest dla środowiska najmniej inwazyjną alternatywą, oczywiście, jeśli dystans jest zbyt długi, by pokonać go pieszo lub rowerem- komentuje Petr Susan, Head of Operations w Busradar.pl.

Badanie “Świadomość zmian klimatycznych” na zlecenie Busradar.pl - wyszukiwarki połączeń autokarowych i kolejowych, zostało zrealizowane w lipcu 2019 r. przez agencję badawczą Biostat metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.

 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wyrzysk
4.9°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wyrzysku